Kotły na słomę – czym się charakteryzują?

Kotły na słomę zbudowane są zazwyczaj z obszernej, walcowanej komory załadowczej. Spaliny trafiają do specjalnej dyszy umieszczonej na końcu komory załadowczej po czym za pomocą wymiennika rurowego trafiają do komina. Taka konstrukcja kotłów na biomasę pozwala na wykorzystywanie również innych paliw takich jak brykiet, palet czy trociny.

Te materiały zapewniają ekologiczną pracę przy dużej efektywności co umożliwia sprawne ogrzewanie wybranych pomieszczeń. Piece te mogą być stosowane w zakładach rolniczych do ogrzewania takich rzeczy jak suszarnie lub chlewnie.

Zalety kotłów na biomasę

Stosowane paliwo to kotłów na słomę to na sprasowane bele o średnicy nie przekraczającej 180 cm. Wszystko zależy tak naprawdę od posiadanego kotła. Słoma jak paliwo grzewcze jest tania, odnawialna i łatwo dostępna. Według badań jest to najtańsze biopaliwo jakie możemy dostać w Polsce, a przy tym oferuje dużą efektywność.

Ważne w przypadku kotłów na słomę jest to, że są one bardzo ekologiczne. Kotły te nie generują dużej ilości CO2 do atmosfery w przeciwieństwie do pieców na paliwa tradycyjne.

Kotły na słomę i ich zastosowanie

Kotły na słomę (więcej informacji) przede wszystkim popularne są w rolnictwie. Tam dostęp do słomy jest bardzo prosty co zapewnia duże oszczędności i pozwala pozbyć się nadmiaru słomy. Budynki znajdujące się w obszarach wiejskich również wykorzystują kotły w tej technologii ze względu na ogólnodostępność surowca jakim jest słoma.

Istnieje możliwość zbudowania małych ciepłowni na słomę na terenach rolniczych, której zadaniem będzie ogrzewanie osiedli domów mieszkalnych.

Na co zwrócić uwagę wybierając piece na biomasę?

Kupując kocioł na słomę warto zwrócić uwagę na takie elementy jak jego gabaryty, maksymalna temperatura pracy, pojemność paleniska oraz sposób podłączenia do instalacji. Ważne jest, aby dobrać piec charakteryzujący się wysokimi parametrami technicznymi. Warto również rozważyć kocioł z możliwością palenia przy pomocy innych biopaliw.

Producenci oferują również często dużo akcesoriów umożliwiających rozbudowę instalacji kotłów na biomasę. Dlatego warto więc spytać o to jakie możliwości rozbudowy daje konkretny model kotła.

admin Autor