Skuteczne chłodzenie na jachcie

Chociaż istnieje kilka opcji klimatyzacji morskiej, w tym jednostki z bezpośrednim rozprężaniem i samodzielne, najlepszym wyborem dla łodzi powyżej 25 metrów (80 stóp) jest woda lodowa. W systemie klimatyzacji z wodą lodową świeża woda jest pompowana przez agregat chłodniczy za pomocą izolowanej pętli rurowej. Schłodzona woda przechodzi następnie przez centrale wentylacyjne rozmieszczone na całym statku.

Chłodzenie na jachcie – rozwiązania i możliwości

Klimatyzacja jest dostarczana do każdej strefy lub pomieszczenia na statku za pomocą central wentylacyjnych. Klimatyzatory mogą być umieszczone praktycznie w dowolnym miejscu na pokładzie i mogą być wyposażone w indywidualne sterowniki, aby utrzymać temperaturę i wilgotność na poziomie specyficznym dla danej strefy. Najbardziej elastyczny system AC będzie wykorzystywał różne konfiguracje klimatyzatorów, aby zapewnić maksymalny komfort w każdej przestrzeni.

Na dużych jachtach zawsze należy brać pod uwagę pobór prądu. Prawidłowo dobrany wielostopniowy system wody lodowej zapewnia doskonałe zarządzanie obciążeniem, redukując jednocześnie szczytowe obciążenie elektryczne.

Konserwacja klimatyzacji z wodą lodową

Konserwacja jest ważnym czynnikiem przedłużającym żywotność każdego systemu klimatyzacyjnego. Dobrze utrzymany system wody lodowej może wyeliminować konieczność napraw awaryjnych, uniknąć złamania gwarancji i zapewnić załodze, właścicielom i gościom minimalny czas bez klimatyzacji.

Przynieś ciepło – całkowita kontrola klimatu jest dostępna w Twoim systemie AC

Kiedy myślimy o kontroli klimatu na pokładzie, najczęściej myślimy o klimatyzacji, ponieważ większość jachtów pływa w ciepłym klimacie. Co jednak w przypadku rejsów na dalekiej północy lub południu, lub gdy poranki są nieco chłodniejsze?

Paski grzewcze

Dobry protokół kontroli klimatu będzie zawierał opcję ogrzewania, a najbardziej funkcjonalną opcją ogrzewania dla systemu wody lodowej jest dodanie elektrycznych listew grzewczych w centralach wentylacyjnych.

Opcja ta zapewnia ciepło w każdej kabinie z osobna, stanowiąc efektywne i uniwersalne rozwiązanie. Na statkach, które spędzają dłuższe rejsy w zimnej pogodzie, ciepło zanurzeniowe jest wykorzystywane do ogrzewania całej pętli wody obiegowej, zapewniając w ten sposób podgrzewaną wodę na całym statku.

Kontrola wilgotności

Ogrzewanie i klimatyzacja jachtu to dobre sposoby na poprawę ogólnego samopoczucia na jachcie, a kolejnym jest kontrola wilgotności. Większość standardów towarzystwa klasyfikacyjnego wymaga obecnie kontroli wilgotności, którą można łatwo zapewnić poprzez system kontroli klimatu, instalując system uzupełniania świeżego powietrza.

Istnieją również wymagania dotyczące wymiany powietrza na godzinę na osobę. System uzupełniania świeżego powietrza zasysa do statku powietrze z zewnątrz, usuwa wilgoć, a następnie zapewnia odpowiednią temperaturę dla bardziej komfortowego, stabilnego i otaczającego środowiska.

admin Autor