Zasady BHP w stajni – Co powinno się znajdować w apteczce konia ?

Koń podobnie jak każde inne zwierzę jest narażony na różnego rodzaju kontuzje, rany czy też złamania. Tutaj o tyle problem jest większy, że musimy szybko reagować na każdy przypadek, gdyż konie to bardzo wrażliwe zwierzęta, które nie są odporne na ból. Musimy więc zaopatrzyć naszą stajnię w apteczkę, która będzie odpowiednio wyposażona w artykuły niezbędne przy pierwszej pomocy dla konia.

Bezpieczeństwo w stajni

Należy tu pamiętać, że takie rzeczy jakie znajdują się w naszych tradycyjnych apteczkach domowych nie nadają się do niesienia pomocy koniom. Podstawową rzeczą jaka musi się znaleźć w apteczce dla konia są bandaże opatrunkowe, które wykonywane są z bawełny.

Stosowane są one przy urazach kończyn, które statystycznie rzecz biorąc są najczęstszym przypadkiem. Posiadają one funkcję chłodzącą co sprawia szybkie uśmierzenie bólu. Drugą podstawową rzeczą apteczki dla konia są preparaty dezynfekcyjne.

Jak przestrzegać BHP w stadninie?

Są one bardzo przydatne gdy mamy do czynienia z otwartą raną. Występują w postaci maści, sprayów, płynów, kremów. Posiadają one właściwości antyseptyczne, które zapobiegają zakażeniom i chłodzą uśmierzając tym samym ból rany.

Oprócz tego w naszej stajni powinny również znajdować się maści przeciwko owadom, które chronią otwarte rany, urazy, zadrapania, otarcia. Maści te chronią wrażliwe miejsca przed zabrudzeniami, błotem oraz owadami, które mogą przenosić choroby. Ponadto ważnym elementem apteczki stajennej są bandaże rzepowe weterynaryjne, które zakładane są na opatrunki.

BHP w gospodarstwie

Są one bardzo mocne, a zarazem elastyczne dzięki czemu utrzymują opatrunek w jednym miejscu oraz przepuszczają powietrze tak, aby przyspieszyć gojenie się ran. Wymienione wyżej produkty stanowią tylko i wyłącznie podstawowe środki pierwszej pomocy dla koni.

Sami jednak musimy po ewentualnym zaopatrzeniu urazu czy też rany konia skontaktować się z lekarzem weterynarii w celu zbadania naszego konia. Nie zapominajmy przy tym, że bezpieczeństwo w hodowli konia to odpowiednie żywienie koni, a więc właściwie dobrane pasze dla koni i sieczki dla koni

admin Autor